Урок матэматыкі ў 2 класе
Параўнанне лікаў у межах 100
Падрыхтавала настаўнік пачатковых класаў Шышова Алеся Сяргееўна
Мэты:
1) арганізаваць работу па азнаямленню навучэнцаў з паразрадным параўнанем двухзначных лікаў;
2) садзнейнічаць адпрацоўцы вусных прыёмаў складання і аднімання лікаў пры рашэнні прыкладаў і задач;
3) спрыяць развіццю увагі, аналітычнага мыслення;
4) стварыць умовы для выхавання цікавасці да ўрокаў матэматыкі праз выкарыстанне беларускага фальклору, гульнявых заданняў.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Настаўнік.
У казку ўсіх вас запрашаю,
Добрых поспехаў жадаю!
Казка вучыць добрым быць,
Пра сяброў не пазабыць.
2. Праверка дамашняга задання.
6 8 17 13
66 80 39 20
Вы бачыце адказы на дамашнія прыклады. Назавіце адназначныя лікі. Назавіце двухзначныя лікі. Назавіце круглыя лікі. Які лік самы маленькі? Які самы вялікі? Напішыце лікі ў парадку нарастання. Прадстаўце лікі 13, 17, 39, 66 сумай разрадных складаемых.
3. Вусны лік.
Я запрашаю, вас дзеці, у матэматычную казку. Мы даведаемся , як параўноўваць двухзначныя лікі, будзем адпрацоўваць вусныя прыемы складання і аднімання лікаў пры рашэнні прыкладаў і задач, пагуляем к матэматычныя гульні. Каб даведацца, у якую казку мы адпраўляемся, трэба выканаць заданне.
У вас на сталах ляжаць карткі з лікамі. Гэта адказы на мае пытанні. У каго адказ – устаем і паказваем картку.
1дзяс. 8 адз.; колькі дзясяткаў у ліку 31; 4 дзяс.; колькі адзінак у ліку 25; 3 дзяс.2 адз., 8 дзяс. 1 адз., колькі дзясяткаў у ліку 70.
32 |
81 |
3 |
40 |
5 |
7 |
18 |
м |
о |
е |
р |
а |
к |
ц |
Як называецца казка? (Церамок.)
Наш церамок незвычайны, ён прыносіць людзям радасць, дапамагае ім.
4. Работа па тэме
Хвілінка чыстапісання
-Ні блізка, ні далёка,
Ні нізка, ні высока
Стаіць у полі церамочак-церамок.
Раптам Мышка бегла хутка, скок-паскок.
– Тук-тук, церамочак,
Нясу я з кветак вяночак.
Хто ў церамочку жыве?
Хто тут гаспадарку вядзе?
Ніхто не адказаў ёй. Каб адкрыць дзверы трэба правільна падабраць ключыкі. Гэта знакі >, <, = . Прапішым іх правільна, каб дзверы ў церамок адчыніліся.
Тлумачэнне новага матэрыялу
Адчыніла Мышка дзверы – а у церамку нікога няма. Так і засталася яна там жыць-пажываць, гаспадарку даглядаць.
Раптам чуе – нехта скача,
Моцна пад акенцам плача.
– Церамочак-церамок,
Чый тут чую галасок?
Хто ў церамочку пажывае?
Хто гаспадарку даглядае?
– Я – Мышка-нарушка. А ты хто?
– А я – Жабка-паскакушка. Дапамажы мне выканаць заданне.
– Заходзь, калі ласка.
5 дзяс. * 4 дзяс. 4 дзяс. * 4 дзяс. 5 дзяс. * 5 дзяс.
5 дзяс. > 4 дзяс. 4 дзяс. = 4 дзяс. 5 дзяс. = 5 дзяс.
52*47 43 * 46, 3 адз. < 6 адз. 57 * 57, 7 адз. = 7 адз.
52 >47 43 < 46 57=57
Атрымліваем алгарытм:
1. параўноўваем дзясяткі;
2. калі колькасць дзясяткаў аднолькавая, параноўваем адзінкі;
Раптам за дзвярыма Зайчык
Скача так, як быццам мячык
– Хто ў церамочку пажывае?
Хто тут гаспадарку даглядае?
– Я – Мышка-нарушка.
– Я – Жабка-паскакушка. А ты хто?
– А я – Зайчык-папрыгайчык. Пусціце мяне да сябе і дапамажыце выканаць заданне.
Работа на дошцы па ланцужку
Зайчыку трэба параўнаць лікі. Падручнік с. 90 №1
Фізхвілінка
Стаміліся сябры, вырашылі адпачыць і вас запрашаюць.
Рашэнне задачы Падручнік с.90 №2
Бегла Ліска па дарожцы,
Прытаміла свае ножкі.
Бачыць: у полі церамок,
А ў ім нечый галасок.
– Церам-церамок!
Чый я чую галасок?
Хто ў церамочку пажывае?
Хто тут гаспадарку даглядае?
– Я – Мышка-нарушка.
– Я – Жабка-паскакушка.
– Я – Зайчык-папрыгайчык. А ты хто?
– А я – Лісічка-сястрычка. Пусціце мяне да сябе. Я вам буду дапамагаць.
Работа ў парах
Вылічальная машына
5. Замацаванне
Пра сяброў пачуў мядзведзь.
Сумна аднаму сядзець,
Да церамочка паспяшае,
Ціха дзверы адчыняе.
– Церам-церамок!
Чый я чую галасок?
Хто ў церамочку пажывае?
Хто тут гаспадарку даглядае?
– Я – Мышка-нарушка.
– Я – Жабка-паскакушка.
– Я – Зайчык-папрыгайчык.
– Я – Лісічка-сястрычка.
– Я – Воўк-зубамі шчоўк. А ты хто?
– А я – Мядзведзь касалапы.
Хачу з вамі сябраваць
І ва ўсім дапамагаць.
Дом маленькі. Як жа быць?
Трэба новы нам зрабіць.
Для новага дома спатрэбіцца 14 сосен, 20 бяроз, 13 дубоў, 32 елкі, 23 асіны.
Параўнайце колькасць:
а) бяроз і дубоў;
б) сосен і елак;
в) асін і сосен;
г) бяроз і асін;
д) дубоў і сосен;
е) елак і бяроз.
6. Падвядзенне вынікаў
Разам дружна працавалі,
Дом вялікі змайстравалі.
Гутарка па пытаннях: Ці цікава вам было працаваць? Хто вам дапамагаў? Каму дапамаглі вы? Якія заданні выклікалі цяжкасці? Чаму? На што трэба звяртаць увагу пры выкананні такіх заданняў?
7. Рэфлексія
Звяры дружна пажываюць,
Вас у госці запрашаюць.
Дзякуюць за дапамогу,
Клічуць вас ізноў у дарогу.
Урок матэматыкі ў 2 класе
Круглыя лікі
Падрыхтавала настаўнік пачатковых класаў Ламаносава Вольга Мікалаеўна
Мэты:
- арганізаваць дзейнасць навучэнцаў па азнаямленні з круглымі лікамі, прыёмамі складання і аднімання круглых лікаў;
- садзейнічаць развіццю вылічальных навыкаў, адпрацоўцы ўмення рашаць састаўныя задачы;
-спрыяць развіццю ўвагі, мыслення праз выкананне разнастайных заданняў; звязнага матэматычнага маўлення;
-ствараць умовы для выхавання зацікаўленасці працэсам навучання
Абсталяванне: карткі з заданнямі для індывідуальнай работы, карткі для вуснага лічэння, лічыльныя палачкі, карткі з круглымі лікамі, дыдактычны матэрыял для гульні “Купіны”, лінеечкі поспеху
Ход урока
1. Арганізацыйны момант
- Матэматыка любіць уважлівых, стараных, актыўных вучняў. Менавіта такімі я жадаю вам быць на ўроку. Гэта дапаможа вам паказаць, чаму вы навучыліся і набыць новыя веды. Вы гатовы працаваць?
2. Вуснае лічэнне.
* Прачытайце: 25, 9, 15, 36, 78, 94.
- Павялічце дадзеныя лікі на 1 (паменшыце на 1).
- Знайдзіце “лішні” лік. Растлумачце выбар.
* Складанне прыкладаў па схеме і іх рашэнне
2 4 6
7 +9 8
5 9 3
* - Які лік ідзе пры лічэнні за лікам 9? Веданне саставу ліку 10 дапамагае вам лічыць зручным спосабам. Палічыце:
1+3+9= 5+8+5= 8+7+2= 6+3+4= 4+7+3=
* -Што вы ведаеце пра лік 10? (самы маленькі двухзначны лік, цотны, у ім 1 дзясятак і 0 адзінак, суседзі : 9 і 11)
* -Назавіце фігуры:
(навучэнцам прапаноўваюцца фігуры квадрата, прамавугольніка, круга, трохвугольніка, ромба і шасцівугольніка)
-Якая фігура “лішняя”? Чаму? На якую лічбу падобна?
- 0 падобны на круг, таму лікі, якія заканчваюцца на 0 называюць круглымі лікамі. –Лік 10 заканчваецца на 0, значыць ён круглы лік. –Ці можна назваць круглым лік 25? Чаму?
3. -Тэма нашага ўрока “Круглыя лікі”. Азнаямленне з мэтамі ўрока.
10 палачак=1дзясятак=10
20палачак=2дзясяткі=20 і г.д.
4. Чыстапісанне 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
-Усе гэтыя лікі заканчваюцца на 0. Як можна назваць такія лікі?
5. -Гэта круглыя дзясяткі. Можна лічыць дзясяткамі…(лічэнне ў прамым і адваротным парадку)
Работа ў парах: раскласці круглыя дзясяткі ў парадку ўзрастання. Узаемаправерка.
* -Пакажыце лік, у якім 5 дзяс.; 8дзяс.; 4 дзяс. і г.д.
6. -Круглыя дзясяткі можна складваць і аднімаць
10+20=1дзяс.+2дзяс.=3дзяс.=30
30 – 10=3дзяс. – 1дзяс.=2дзяс.=20
* Работа з падручнікам с.78 №2 Вылічыце (1 слупок з прагаворваннем кампанентаў складання і аднімання)
7. Фізкультхвілінка
8. Састаўленне і рашэнне задачы
Было |
З’елі |
Засталося |
10 і 9 |
5 |
? |
9. Самастойная работа па картках: індывідуальныя заданні
*Уставіць прапушчаныя лікі 10, 20, …, 40, …, 60, 70,…, 80, 90, 100
*Рашыць прыклады
10+30=
60 – 10= 90 – 20=
80+10= 50+20=
10. Гульня “Будзь уважлівы”
Сінія лікі аднімаем, чырвоныя – складваем
10 і 40, 30 і 30, 50 і 30, 70 і 10 і г.д.
11. Д/з с. 79 № 8, № 9
12. Вынік
-На ўроку я ўзнаў…
-Я навучыўся…
-Мне спадабалася…
*Рэфлексія: лінеечкі поспеху
Урок матэматыкі ў 6 класе
Лікавыя выразы з трыма дзеяннямі – складаннем, адніманнем і множаннем дзесятковых дробаў
Падрыхтавала настаўнік матэматыкі Жукавец Алена Іванаўна
Мэта:
- замацаваць навыкі складання, аднімання і множання дзесятковых дробаў;
- арганізаваць работу па развіцці самастойнасці ў навучэнцаў, уменняў супрацоўніцчаць;
- выхоўваць інтарэс да прадмета.
Тып урока: замацаванне
Абсталяванне:вучэбны дапаможнік, карткі, прэзентацыя да ўрока,ЭСН
Ход урока
- Арганізацыйны момант (праверка гатоўнасці навучэнцаў да ўрока)
(5 – 7 мін)
Сёння ў нас - урок замацавання па тэме “Лікавыя выразы з трыма дзеяннямі – складаннем, адніманнем і множаннем дзесятковых дробаў”. Як вы лічыце, чым мы будзем займацца на ўроку? Слайд
На працягу 2 месяцаў мы працуем з дзесятковымі дробамі. Як яны ўзніклі? З гістарычнай інфармацыяй выступіць Ангеліна
(Гісторыя ўзнікнення дзесятковых дробаў).Слайды
2.Вусная работа (5-7 мін)
- Правілы складання, аднімання, множання дзесятковых дробаў і акруглення.
- Чытанне дробаў
907,7
0,55
145,008
2,7
1,08
0,041
8,0003
14,08
6,075
0,0092
8,3
- “Матэматычная эстафета”
1,8+2,5 |
4,3*3 |
12,9- 4,5 |
8,4 *100 |
840*0,1 |
83,1*0,01 |
84+0,35 |
0,831*10 |
84,35-1,25 |
8,31+1,69 |
Адказ: 10.
3.Работа ў парах(15 мін)
- Раставіць коскі ў роўнасцях. Слайд
1 група 2 група 3 група
3,2+1 8=5 7,36-3 36= 4 63-2 7=60,3
1 4*5=7 2 4:6=0,4 3+1 08=4,08
- Які лік неабходна дапісаць. Слайд
1)=1: 0,3+ 2)=10: 9,8+
0,15+ 5,6+
0,75+ 9,25+
0,25* 2,5*
0,2* 50*
- Знайсці значэнне выразу. Слайд
1)60,75 – 6,45 *(2,7+4,3)= 15,6
2) 10 – 2,55*(7,1-3,7) = 1,33
3) 6,2 –(5,6-3,8)*0,6=5,12
Заданне з зорачкай. Слайд
26,28+25,47=51,75
6,666-4,444=2,222
Паўза. Гімнастыка для вачэй.(1 мін)
- Рашэнне задач (умова –слайд).
Группа 1
Дыван – самалёт ляцеў 2 гадзіны са скорасцю 132,5 км/г і 4 гадзіны
са скорасцю 143,5 км/г.
Знайдзіце адлегласць якую праляцеў дыван-самалёт?
(839 км)
Группа 2
Дарога складаецца з трох участкаў. Першы ўчастак мае даўжыню 4,35 км, другі – у 2 разы даўжэй першага, трэці на 2,5 км карацей другога. Знайдзіце даўжыню ўсёй дарогі.
(19,25 км)
Группа 3
Ліса Аліса: Я вымерала дзве стораны свайго трохвугольнага плыта; іх даўжыні аказаліся роўнымі 18,7 м і 13,6 м. Трэцюю старану ніяк не магу памераць, таму, што яе перасякае канава. Мой сусед Кот Базіліа сказаў, што перыметр майго плыта 42,9 м. Але я ўсё роўна не магу вымераць трэцюю старану.Дапамажыце мне!
(10,6 м)
4.Самастойная работа (камп’ютар)(10 мін)
- 103,16*0,01 = 1,0316
- 5,08*100 = 508
- 2,06 * 308 = 634,48
- 853*4,1 =3497,3
- Акругліць лік 85,4973 да дзясятых: 85,5
- Акругліць лік 85,4973 да дзясяткаў: 90
- Акругліць лік 85,4973 да сотых: 85,5
- Знайдзіце здабытак 1000 і рознасці лікаў 15,8 і 9,6 : 6200
- Маса курынага яйка роўная 0,056 кг, маса жаўтка складае 0,55, а маса шкарлупіны – 0,05 масы яйка.Астатняя частка яйка – бялок.Знайдзіце масу бялка.(0,0224кг)
(3 вучні выконваюць заданне на камп’ютары, 3 вучні – у сшытках дадатковае заданне па падручніку)
Заданне для Ангеліны, Машы і Максіма- с.83 № 3.119 (4)
Праверка
Заданне для Арцёма, Віталіка, Арцёма – с.79 №3.99 (1)
Праверка
5. Вынік урока (1-2 мін)
6. Ацэньванне . Рэфлексія(1-2 мін)
7.Д/з П.3.6 №3.116(1,2) №3.123
для слабапаспяваючых вучняў: №3.112(1,2)